Język java

JAVA 9, 10, 11 i co dalej ?

Ostatnie miesiące przyniosły nam wielkie zmiany w świecie Javy, co chyba nie do końca zostało odnotowane. Od marca 2018 zmianie uległ sposób wypuszczania nowych wersji języka Java. W marcu miała miejsce premiera Javy 10, kolejna wersja  Java 11 będzie miała swoją premierę pół roku później czyli we wrześniu. W ubiegłym roku nie wiele jeszcze było wiadomo jaki będzie to miało wpływ na sam język, ale teraz można już wysnuć pewne wnioski jaki będzie kierunek zmian… Mi się podoba!

Nowe wersje Javy

Z tego co zdążyłem zaobserwować w 10-siątce zostało dodanie niezbyt wiele nowych funkcjonalności np. słowo kluczowe var (pełna lista nowości) i wspomniany już wcześniej nowy system publikowania nowych wersji. Ale także zostało usuniętych wiele drobnych rzeczy ze starych modułów jdk (Usunięte funkcje)

Wersja 11 również wniesie niewiele więcej nowości, ale także zostanie całkiem sporo usunięte, a najważniejsze rzeczy to moduły Java EE i CORBA (info tutaj) oraz JavaFx (info tutaj),  co już wydaje mi się dużą zmianą.

Wszystkie te zmiany prowadzą do tego, że Java stanie się bardziej zwięzłym językiem, który będzie teraz rozwijał się dużo dynamiczniej niż miało to miejsce w ostatnich latach. Co pół roku będziemy mieli odstępne nowe funkcje ułatwiające codzienne życie oraz usuwane będą z Javy rzeczy, które przez lata blokowały jej rozwój lub same były blokowane przez bardzo długie cykle rozwojowe języka i teraz będą mogły istnieć jako niezależne moduły (np. JavaFx). Im mniej kodu tym lepiej.

Kolejna wersja czyli  11 będzie wersją Long Term Support (LTS) – to też jest jedna ze zmian, która została wprowadzona wraz z Java 10. Co 3 lata będzie wychodziła wersja LTS, która będzie miała 5 letnie wsparcie, do tej pory w zasadzie trudno było określić która wersja Javy jest LTS. Dla niektórych była to wersja 1.6 gdzie jeszcze kilka miesięcy temu pracowałem nad projektem, który bardzo kurczowo trzymał się tej wersji (wersja 1.6 została opublikowana w grudniu 2006 a komercyjny support dla tej wersji kończy się w 2018). Po 12 latach każda migracja wydaje się czymś niewyobrażalnie wielkim 😉 Inne z kolei utknęły przy javie 1.7, która z kolei wprowadzał niewiele zmian w stosunku do wersji poprzedniej i raczej nie można jej rozpatrywać jako LTS. W końcu będzie wiadomo do której wersji warto migrować na produkcji.

Podsumowanie

Dzisiaj trudno jest przewidywać co przyniesie przyszłość dla tego języka, na pewno zmiany będą szybsze i bardziej znaczące, chociaż długo pewnie przejdzie nam czekać na kolejną tak przełomową wersję jaką była Java 8.

Jeszcze kilak lat temu wielu ludzi mówiło, „Java is dead” teraz będzie X (pod x podstaw dowolną nazwę nowoczesnego języka), ale chyba większość z nich zapomniało, że Java też może się rozwijać i to nawet szybciej niż inne języki zachowując przy tym kompatybilność wsteczną, co przez lata jest jednym z największych atutów Javy. Dlatego bez wahanie warto inwestować w naukę i doskonalenie swoich umiejętności w tym języku.

Źródła:

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/eol-135779.html
http://openjdk.java.net/projects/jdk9/
http://openjdk.java.net/projects/jdk/10/
http://openjdk.java.net/projects/jdk/11/

Newsletter

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *